Kreta – Wakacje na Krecie


Pałac w Knossos

Data: 06 May 2011 autor: admin

Ruiny pałacu w Knossos

Ruiny w Knossos zostały odkryte w 1878 roku przez greckiego kupca i antykwariusza, Minosa Kalokairinosa, który wykonał pierwsze prace odsłaniające część zachodniej elewacji pałacu. Jednak dopiero w 1900 roku Sir Arthur Evans przeprowadził szeroko zakrojone prace wykopaliskowe, odkrywające największy skarb Krety. W pracach prowadzonych na terenie Knossos wspierał go doświadczony archeolog dr Duncan Mackenzie.

Wielki Pałac był budowany i przebudowywany przez prawie 300 lat, począwszy od 1700 r.p.n.e. Obecne pozostałości pałacu to ruiny z okresu późno-minojskiego. Na obszarze ok. 24 tys m2 znalazł się teatr, wiele magazynów oraz około 1300 pomieszczeń, począwszy od pracowni rzemieślniczych, aż do magazynów żywności i pomieszczeń pełniących funkcje religijne. Najsłynniejszym z nich jest położona centralnie Sala Tronowa (lub też Mały Pokój Tronowy), ozdobiona bardzo charakterystycznymi i rozpoznawalnymi malowidłami, przedstawiającymi dwa gryfy w pozycji leżącej. Te mityczne zwierzęta mają szczególne znaczenie w kulturze mykeńskich Greków. Właśnie między innymi na podstawie tych fresków naukowcy domniemywają przeznaczenie tego pomieszczenia. Wedle dwóch najpopularniejszych teorii znajdowała się tu siedziba króla lub też kapłanki (stanowić ma o tym heraldyczny układ namalowanych gryfów), lub też było to pomieszczenie o charakterze religijnym (gryf symbolizuje boskość). Z trzech stron pokoju znajdują się gipsowe ławy, a w północną ścianę wbudowane jest alabastrowe siedzisko, które Evans wskazał jako tron. Budowla posiadała 4 oddzielne wejścia, które stanowiły odrębne główne bramy dla każdego z boków pałacu.

Wiele pomieszczeń posiadało dostęp do bieżącej wody doprowadzanej za pomocą skomplikowanego systemu wodociągów. W Knossos była także jedna z pierwszych toalet, w których muszla była spłukiwana za pomocą wody. Pałac był wyposażony również w rozbudowany system odprowadzający deszczówkę.

Charakterystycznym elementem kojarzonym z Pałacem w Knossos, są czerwone kolumny, które oryginalnie były zbudowane z cyprysowego pnia.

Pałac w Knossos to sztandarowy punkt wszelkich wycieczek, więc wybierając się na jego zwiedzenie należy przygotować się na tłumy turystów, które przybyły w tym samym celu, co my.
↑ Do góry